بهتر است به چنین خیالاتی دامن نزنیم

به گزارش وبلاگ تیفانی، خبرنگاران چند روزی می گردد که رسانه های رسمی و غیررسمی در داخل و خارج از کشور، اخباری مبنی بر چالش ترسناک مومو را منتشر نموده اند؛ در پی آن اخباری هم از قربانیان این چالش منتشر شد که هیچ کدام از سوی مقامات رسمی کشورها ازجمله ایران تأیید نشدند.

بهتر است به چنین خیالاتی دامن نزنیم

چالش مومو چیست؟

مومو با یک حساب کاربری در اینترنت یا اپلیکیشن های پیغام رسان موبایل با تصویری از یک عروسک ترسناک به بچه ها پیغام می دهد و آن ها را به انجام کارهای خشونت آمیز، آسیب به خود یا حتی خودکشی تشویق می نماید. بعضی هم مومو را یک هکر فوق حرفه ای معرفی نموده اند که می تواند کل اطلاعات گوشی شما را تخلیه کند.

دنیای اقتصاد درباره این چالش نوشته است: هر چند داستان چالش مومو به تازگی در فضای مجازی کشور ما مطرح شده، اما داستان این چالش در کشورهای دیگر به تابستان دو سال قبل یعنی سال 2018 باز می گردد. داستان چالش مومو، اولین بار مرتبط با ویدئوهای بارگذاری شده در یوتیوب مطرح و گفته شد که به وسیله این ویدئوها از نوجوانان دعوت می گردد با شماره ای در واتس آپ تماس بگیرند و مطابق دستورات داده شده، عمل نمایند. دستورات داده شده به نوجوانان هم طبق ادعاها برای انجام کارهای خطرناک بود و شامل آسیب به خود می شد. هرچند این چالش سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد، اما هیچ ردپایی از آن در واقعیت پیدا نشد.

در واقع بعد از گذشت چند ماه از شروع این شایعات، تعیین شد که این چالش اساسا دروغ است یا لااقل به این شکلی که ادعا می گردد، نیست. در کشور ما حالا با تأخیری دو ساله این چالش سر و صدا به پا نموده است. تا به امروز هر چند بعضی رسانه ها درباره آن صحبت نموده و هشدار داده اند، اما اگر بخواهیم واقعیت ها را درنظر بگیریم، به نظر می رسد این داستان در کشور ما هم اصلا مسئله شایعی نیست و تا این لحظه هیچ موردی که نشان دهد چنین چالشی وجود خارجی دارد و باید به عنوان یک والد نگران آن باشیم، وجود ندارد. البته باید مراقب بود چون این چالش فرصت سوء استفاده، آزار یا شوخی اشتباه بعضی را فراهم نموده است. اما شاید بد نباشد از این فرصت استفاده و موضوع مهمی را به والدینی که نگران چنین چالش هایی هستند، یادآوری کنیم.

این چالش و حواشی آن بهانه ای شد تا ضمن معرفی کتابی در زمینه بازی ها و چالش های رایانه ای، به آنالیز تأثیرات روان شناختی آن بپردازیم.

محمدرضا وفایی، مترجم کتاب مغز گیمر در گفت وگو با خبرنگار ایبنا، درباره الگوهای روان شناختی بازی های رایانه ای می گوید: آنالیز الگوهای روانشناختی رفتاری در بازی های رایانه ای برای این است که ما به اثرات مثبت و منفی این نوع بازی ها پی ببریم. از آنجایی که بازی ها یک نوع مدلسازی رفتار اجتماعی است، برای طراحی یک بازی رایانه ای نوعی شم روانشناسانه لازم و لازم است.

وی با اشاره به کتاب مغز گیمر معتقد است: علم عصب شناسی رفتار کاربر را با استفاده از فناوری هایی تحلیل می نماید که داده هایش از تلاقی هوش مصنوعی و علوم اعصاب است. نیمه نخست کتاب مغز گیمر به بحث هایی مربوط به علوم و فناوری های شناختی پرداخته است؛ موضوعاتی نظیر تمرکز، توجه، حافظه و مسائل مختلف مربوط به هیجانات. همچنین نیمه دوم کتاب درباره کاربرد مطالعات در طراحی بازی های کامپیوتری است. در واقع با استفاده از این مطالعات ما می توانیم تعلیق، کشمکش و شگفت زدگی برای مخاطب ایجاد کنیم و نحوه سنجش آن ها را مورد آنالیز قرار دهیم.

به گفته وفایی؛ کتاب درباره این است که چگونه می توان با استفاده از علوم شناختی که علمی جدید است، بازی موثرتری طراحی کنیم. یکی دیگر از موضوعات ویژه ای که کتاب به آن می پردازد موضوع غرقگی است و میزان کششی که باعث می گردد مخاطب ساعت ها بازی کند.

وفایی اعلام کرد: مولفه های مختلفی از جمله از دیدگاه روان شناختی و علوم شناختی وجود دارد که می تواند فرد را درگیر کند. لازم به ذکر است، در هر بازی میزان هیجانات و انگیزه ای که در فرد ایجاد می نماید، متفاوت است. از آنجایی که علوم شناختی یک علم واحد نیست، تقاطعی از علوم اعصاب، فلسفه، ذهن، هوش مصنوعی، ریاضیات و روان شناسی است، بنابراین در آنالیز هیجانات فردی به وسیله علوم شناختی و با استفاده از پیشرفت های هوش مصنوعی ما توانستیم رفتارهای افراد را دقیق تر آنالیز کنیم.

به گفته این پژوهشگر، بازی ها با چالش هایی که برای ذهن فرد ایجاد می نمایند می توانند باعث شکل گیری توانمندی های افراد گردد. اما نکته مهم اینجاست که باید دید هدف از طراحی بازی از سوی بازی سازان چیست و اصولا در چه جامعه ای عرضه می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "بهتر است به چنین خیالاتی دامن نزنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهتر است به چنین خیالاتی دامن نزنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید